Pierwsza Komunia Święta to wyjątkowa uroczystość nie tylko dla dziecka, ale także dla rodziców i wszystkich bliskich drugoklasistów.

Oczywiście, aby podkreślić atmosferę tegoż święta, nie może się obejść bez ślicznych dekoracji komunijnych, które utrzymane są głównie w białej kolorystyce, gdyż ta barwa wspaniale podkreśla niewinność maluchów, które po raz pierwszy w życiu przyjmą Jezusa Chrystusa do swego serduszka pod postacią chleba.

Nie ulega wątpliwości to, iż niesamowite znaczenie odgrywa wystrój kościoła, dlatego coraz częściej odchodzi się od jego samodzielnego wystroju, a to zadanie powierza się profesjonalnym firmom florystycznym, które przepięknie go ozdabiają.

Z pewnością, dekoracje komunijne głównie opierają się o kwiaty, zazwyczaj róże, lilie, stokrotki, margaretki, storczyki, frezje czy goździki, z których stworzone są fantastyczne kompozycje kwiatowe, zdobiące ołtarz lub nawy boczne w kościele. Poza tym, bardzo powszechną ozdobą są wieńce lub serduszka wykonane z kwiatów lub z bukszpanu, zwisające  z sufitu, a przypadku małych parafii jest ich tyle, ile dzieci, które przystępują do sakramentu Eucharystii.

Oprócz tego, ławki lub krzesła, na których zasiadają dzieci komunijne, najczęściej dekorowane są kokardą, czasami bukietami kwiatów. Nie zapominamy również o hostii, zwykle stworzonej na zamówienie, która jest najważniejszym symbolem tegoż sakramentu.

Warto także wspomnieć o pięknych łańcuchach, które mogą być wykonane z kwiatów lub z zieleniny, wspaniale oplatających kolumny lub ambonę, a czasami zwisają też z sufitu, tworząc łuki przez środek kościoła. Na uwagę zasługują też plansze religijne, które zwykle przedstawiają dzieci pierwszokomunijne, którym sakramentu udziela Jezus Chrystus.

Nie mniejsze znaczenie odgrywa wystrój domu, oczywiście też najczęściej służą nam do tego białe kwiaty. Mile widziane są kosze z kwiatami pięknie zdobiące wnętrze mieszkania, zwisające z sufitu białe gołąbki, serduszka lub aniołki.

Bez dwóch zdań kluczowe znaczenie odgrywa dekoracja komunijnego stołu. Mowa tu o świątecznym, białym obrusie dekorowanym aplikacjami komunijnymi, a do jego brzegu możemy poprzypinać gałązki bukszpanu lub drobne kwiatuszki, np. stokrotki albo maragretki.

Jak najbardziej pożądane są małe bukieciki, np. z różyczek, które zamiast w flakonie mogą się znajdować w filiżankach.  Z pewnością, idealną ozdobą tegoż stołu będą również świeczniki.Ponadto, warto pamiętać o tematycznych serwetnikach i chlebie komunijnym oraz winogronie umieszczonym w kielichach jako symbol komunii świętej. Oprócz tego, ważną rolę odgrywa też tort komunijny, który jest pięknie zdobiony.

Trzeba podkreślić to, iż dekoracje komunijne są naprawdę przepiękne i doskonale podkreślają nastrój tej niezwykłej uroczystości, ale w ich stosowaniu pamiętamy o umiarze.