Podczas Świąt Bożego Narodzenia, Wielkanocy, imienin, Dnia Matki czy Dnia Babci i Dziadka powinniśmy pamiętać nie tylko o żyjących osobach, ale w szczególności też o bliskich zmarłych.

Oczywiście, wyrazem naszej pamięci jest zarówno modlitwa, zamówiona msza święta, jak i stroik, który wykonaliśmy własnoręcznie i ozdobiliśmy nim grób. Nie ulega wątpliwości to, że to właśnie samodzielne wykonane ozdoby, w których stworzenie włożyliśmy wiele pracy i poświeciliśmy niemało czasu na ich zrobienie są najpiękniejsze i w starciu z którymi nawet najbardziej wyszukane stroiki zakupione w sklepie nie mają najmniejszych szans.

Z pewnością, większość stroików na cmentarz jest wykonana z gałązek iglastych, głownie świerkowych, modrzewiowych, sosnowych, które są zwykle powbijane do gąbki florystycznej i uformowane w piękny bukiet umieszczony w koszu lub w flakonie.

Trzeba także pamiętać o tym, by stroik był odpowiednio zabezpieczy przed podmuchami wiatru, w ziąbu z czym najlepiej jest do flakonu włożyć ciężki kamień, a w przypadku świątecznych wieńców, jeżeli to możliwe, przywiązać je do pomnika za pomocą sznurka.

Ponadto, musimy mieć także na uwadze to, iż dekoracja stroika w dużej mierze będzie uzależniona od charakteru święta, chociaż bez względu na okazję powinniśmy pamiętać o tym, by ozdoby grobu wyróżniały się prostotą, gdyż wszelakie świecidełka nie są dobrze widziane na cmentarzu.

Nie ulega wątpliwości to, iż w przypadku dekoracji na Boże Narodzenie jak najbardziej pożądane będą bombki, suszone owoce, kokardki, gwiazdki czy łańcuchy, natomiast do wielkanocnych ozdób zaliczymy pisanki, baranki, króliczki czy bazie.

Natomiast stroiki na Wszystkich Świętych zdobione są głównie chryzantemami, które są bardzo trwałymi kwiatami, gdyż długo są świeże mimo chłodu czy deszczu.

Jeśli chodzi o inne okazje, np. imieniny wskazane są wiązanki kwiatowe, stworzone z róż, margaretek, goździków, gerberów, w zależności od tego, jakie kwiaty dostępne są w kwiaciarni lub w ogrodzie podczas danej pory roku.

Gdy chcemy, aby stroik przez dłuższy czas był użyteczny, należy zdecydować się na sztuczne kwiaty i wstążki, które są odporne na działanie czynników atmosferycznych, chociaż niektóre dekoracje mogą wyblaknąć np. od deszczu.

Pamiętamy także o tym, aby dekoracje na cmentarz były utrzymane w stonowanej kolorystyce, gdyż wyraziste barwy nie są odpowiednie w przypadku ozdób na grób. Ponadto, zachowujemy umiar w upiększaniu stroików na cmentarz.