Wielkanoc to największe święto chrześcijańskie. Jest to czas radości z powodu zmartwychwstania Chrystusa, dlatego z okazji tegoż święta dekorujemy dom wspaniałymi ozdobami, za których sprawą w mieszkaniu panuje przyjazna atmosfera. Oczywiście, mowa jest tu o wielkanocnych stroikach, które są bardzo kolorowe i cechują się niesamowitą oryginalnością.

Warto podkreślić to, że chociaż nie będziemy mieć najmniejszych problemów z kupnem gotowych dekoracji świątecznych, to i tak najpiękniej prezentują się te stroiki, które wykonamy samodzielnie, w szczególności przy pomocy maluchów, odpowiedzialnych np. za stworzenie barwnych pisanek, które na nim zawiesimy.

Przede wszystkim, tak naprawdę w zakresie tworzenia wielkanocnych stroikach mile widziana jest pomysłowość, tym bardziej iż możemy stworzyć je praktycznie z wszystkiego. Z pewnością, najprościej jest umieścić zielone gałązki bukszpanu w flakonie, możemy je poprzeplatać ślicznymi żonkilami i frezjami, rzadziej tulipanami, a na końcu udekorować je kolorowymi wstążkami.

Ponadto, cudowną kompozycję świąteczną zamiast w flakonie możemy także stworzyć w koszyczku i całość ozdobić dodatkowo pisankami, króliczkami czy barankami wielkanocnymi. Oprócz tego, rolę stroika może pełnić również spodeczek  rzeżuchą, na której wyleguje się świąteczny zajączek.

Ponadto, coraz bardziej powszechne stają się wieńce wielkanocne, które możemy zawiesić nie tylko na drzwiach, ale i w mieszkaniu, zwykle nad kominkiem.

Otóż, mogą być one ozdobione miniaturowymi kraszankami, zajączkami, kurczaczkami, barankami oraz sztucznymi lub żywymi kwiatami, głównie żonkilami, stokrotkami, krokusami.

Na uwagę zasługuje również wielkanocna choinka, która jest udekorowana przeważnie świątecznymi ozdobami wykonanymi z papieru lub z masy solnej i trzeba obiektywnie przyznać, iż jest równie piękna jak drzewko bożonarodzeniowe.

Na uwagę zasługują też ogromne pisanki, które pełnią funkcję stroików. Trzeba powiedzieć o tym, iż mogą one zwisać z sufitu lub stanowić dekorację stołu wielkanocnego. Oczywiście, także są dekorowana kwiatami, zwykle ręcznie malowanymi.

Poza tym, w tym okresie powinniśmy również pamiętać o bliskich, którzy już od nas odeszli, dlatego bardzo pięknym zwyczajem jest zanoszenie na grób zmarłych krewnych i przyjaciół wiązanki wielkanocnej, wykonanej najczęściej z zielonych gałązek, ozdobionych świątecznymi pisankami czy kwiatami.

Jak widać, stroiki wielkanocne, są bardzo kolorowe, pomysłowe i piękne, zwłaszcza gdy są wykonane własnoręcznie.